Pokusa pieprzenia

Szło mniej więcej tak: krzyż jest symbolem wartości, które są uniwersalne a więc nie są wartościami religijnymi i nie ma żadnych podstaw, by zawieszony w publicznej instytucji mógł komukolwiek przeszkadzać. Co więcej: jeśli dziś zgodzimy się na zdjęcie krzyża, to kto wie, w przyszłości imigranci będą chcieli zakazać korzystania z naszego języka, bo będzie ich to dyskryminowało.

To oczywiste bardzo proste: stanę na stanowisku, skonstruuję sobie chujową analogię, stoczę się z nią po równi pochyłej i w kilku słowach zawrę swoją ksenofobię i niezdolność do rozróżnienia znaku języka od języka.

Nie zdziwiłoby mnie to zupełnie, gdyby była to opinia anonimowego łosia z internetu. Co innego jest, kiedy takie rzeczy słyszy się z ust człowieka, który z racji pełnionej funkcji ma stać na straży konstytucji.

Reklamy

12 myśli na temat “Pokusa pieprzenia

 1. Oj, może ci z trybunały to głupie buce, ale mają takie pyszczki fajne, czy nie? usta, w sensie, mnóstwo tam różznych gilgoczących włosów jak sie je karmi (still: b. glupie)

 2. Jeszcze: Kurwa, jaki to jest banalny błąd logiczny. Uniwersalność wartości skapnęła mu w uniwersalność symbolu. Nieuniwersalna uniwersalność.

 3. „Rzepliński.”

  Coraz bardziej sie przekonuje do hasla „nie wierz nikomu po trzydziestce” rozumianemu jako „nigdy sie nie dziw, kiedy koles z poprzedniego pokolenia cie nieprzyjemnie zaskoczy”. Ci (prawie) wszyscy dysydenci od praw czlowieka z KOR i ROPCiO znacznie lepiej wygladali w obozach internowania (tacy szlachetni i waleczni) niz na stanowiskach panstwowych w XXI wieku (albo skurwili sie totalnie, albo wylazly z nich homofobia, ksenofobia, *fobia).

 4. Heh, prost test dla Rzeplińskiego: skoro „krzyż jest symbolem wartości, które są uniwersalne a więc nie są wartościami religijnymi i nie ma żadnych podstaw, by zawieszony w publicznej instytucji mógł komukolwiek przeszkadzać” to czy jak ów krzyż w sejmie zdejmę i na niego, za przeproszeniem, naszczam, to podpadam pod obrazę uczuć religijnych?

 5. @inzmru
  Zapomniałem, a warto dodać: było jeszcze, że ateistyczne totalitaryzmy (nazizm i komunizm) pochłonęły więcej ofiar!11jeden Dlatego też prawo do wolności wyznawania religii (bo jak się zaneguje, to jest totalitaryzm) musi – w połączeniu z tym, że krzyż nikomu nie wadzi – prowadzić do tego, że krzyż ma prawo wisieć.

  @krolik
  No wiesz – ich wolność jest ich wolnością. Jasne, że od prezesa TK oczekiwałbym czegoś więcej.

  @galopujący major
  „to czy jak ów krzyż w sejmie zdejmę”

  Nie zdejmiesz, bo Ci nie wolno. Przecież on tam wisi zgodnie z prawem ^^J

 6. @galopujący
  „to czy jak ów krzyż w sejmie zdejmę”
  Straż marszałkowska cię zwinie. Za wtargnięcie, tudzież wandalizm. Wiesz, nawet będą mieli trochę racji.
  A co do wartości i ich uniwersalności, to muszę przyznać że jest w tym pewien dualizm. Krzyż jako taki nie niesie w sobie przesłania religijnego bo promuje wartości uniwersalne (masochizm, karę śmierci, proszę wpisywać dalsze propozycje….) ale zrobienie mu kuku to profanacja i obraza uczuć religijnych (vide Nieznalska).
  Biblia też tylko uniwersalna książka, dzieło literackie, fundament naszej kultury (ok, powinno być wszystko kapitalikami ale nie chcę mi się). Ale jej zniszczenie to obraza uczuć religijnych (vide Nergal).

  Wszystko wyklarowane?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s