Gdy społeczna nauka kościoła trafia na podatny grunt

Wyobraźmy sobie idealnie kulistego studenta teologii (nie skończył), który zaczyna filozofię (by ją szybko porzucić) i następnie rozpocząć studia na polonistyce. Już sam ten zestaw dużo mówi o intelektualnych preferencjach, a tu dochodzi nam dzielna walka o wolność na Białorusi. Ten idealnie kulisty się odnalazł, i ma na imię Błażej Strzelczyk. Coś jednak zgrzyta, i zza majt wychodzi miękka faja, którą trzeba powywijać, i bum! Kraków, protest lokatorów kamienic komunalnych bezrobotnych, emerytów i studentów jest doskonałą okazją, by pokazać, jak marna jest kondycja dzisiejszej myśli kościoła.

W zasadzie nie ma co cytować, zapraszam do lektury całego artykułu, a potem do zapoznania się z karierą zawodową autora. Dodam jeszcze, że dawno nie widziałem tak okropnego typa, dla którego wyrażanie gniewu na rzeczywistość jest „groteskowe”, bo okres dla Krakowa gorący, i co powiedzą turyści, kiedy zobaczą, że komuś w mieście się nie podoba. Bardzo mnie to bawi w kontekście angażowania się w demokratyzację Białorusi. Bo przecież na Białorusi też kogoś może boleć w oczy, że jakaś demokracja się próbuje panoszyć na ulicach, zamiast grzecznie zgadzać się na taką politykę, jaka jest prowadzona.

Błażej Strzelczyk jest mendą wysokiej próby, i jestem pewien, że jeśli w idei piekła było coś dobrego i pięknego: to właśnie jako miejsce dla takich ludzi. Ludzi, którzy bezinteresownie nienawidzą drugiego człowieka tylko dlatego, że ten im źle wygląda i psuje krajobraz.

Reklamy

5 myśli na temat “Gdy społeczna nauka kościoła trafia na podatny grunt

  1. Nie. Jedno jedyne piekło, jakie ma sens dla mnie, to piekło dla skwaszeńców. Największy skurwysyn, który sobie rechocze jest już zbawiony. Oraz: jedna mała wzmianką o Federacji Anarchistycznej czyni mnie gotowym i radosnym :)

  2. Abstrahując od bohatera tej notki (którego nie znam), zastanawia mnie uporczywe wstawianie przecinków tam, gdzie ich nie powinno być (przed „i”?!!), a zaniechanie w miejscach wymaganych (nazwa bloga..). Może akurat lekka dawka wyśmiewanej wiedzy rodem z polonistyki przydałaby się autorowi.

  3. @Lipa
    Jeśli są tam przecinki, to zwróć uwagę, że są w jakimś celu – zmieniają rytm tekstu; lubię interpunkcję, bo można nią coś dodatkowo wyrazić. Nazwa bloga jest cytatem.

  4. Zamysł rozumiem. Ale przykra sprawa, bo jakoś mało poetycko się maszeruje po Twoim tekście. Zwłąszcza, że trzeba wniknąć, aby w ogóle skumać, o co Ci włąściwie chodzi. Choć ja, może prosta dziołcha, dalej nie wiem.

  5. @Lipa

    Przecinki wstawiasz dobrze i co z tego – myślisz, że po twoich tekstach jw. da się w ogóle skumać, o co ci właściwie chodzi? Skądinąd, źle wstawiasz ogonki, kropki i spacje, więc, jak sama radzisz, może na razie odmaszeruj po „wiedzę polonistyczną”, zanim znowu polecisz Miodkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s