Rozszerzona decyzja samobójcza

To jest szkic, więc proszę o niewszczynanie alarmów i pobłażliwość względem naukawości.

  1. Definiuje się depresję nabytą jako regularny obniżony nastrój wynikający ze zobiektywizowanych, faktycznych okoliczności.
  2. Definiuje się depresję pierwotną jako taki stan, że niezależnie od okoliczności, podejmowanych lub zaniechanych działań i okoliczności nawraca stan obniżonego nastroju.

Noenc, rozszerzona decyzja samobójcza to jest jeden z momentów w depresji tak pierwszego jak i drugiego typu zmierzająca do uzyskania odpowiednich okoliczności do skutecznego i w miarę bezproblemowego podjęcia próby samobójczej.

Niezależnie od źródeł – ta rozszerzona decyzja samobójcza jest podjęta na długo przed jej faktyczną realizacją. Staje się elementem konstrukcji psychofizycznej, bezpiecznikiem, odwołaniem, która jest stale dostępna, niezależnie od okoliczności. Tu jest ważne wyjaśnienie:

myśli samobójcze, rozważanie samobójstwa – dają faktyczne poczucie ulgi i ukojenia niektórych oznak, objawów czy i powikłań depresji.

Istnieją conajmniej trzy poziomy na których funkcjonują myśli samobójcze:

  1. Wyparcie myśli samobójczych (pojawiają się, spełniają funkcję ulgi i ukojenia i są usuwane z aktualnego kontekstu poznawczego, myślowego, osobistego, itd.)
  2. Aktywne rozważanie samobójstwa (w tej formie rozważa się mechanizm i cele samobójstwa, sortakinda WarGames, only winning move is not to play)
  3. Nad, -, pod – świadome podjęcie decyzji o pozbawieniu się życia. Wiadomo, że niosą ze sobą rozmaite ryzyka, ale ich sensem jest, że zamiast przenosić je na wyższe warstwy świadomości (czy bo ja wiem czego), lub po prostu aktywnie czy pasywnie je mieć w świadomości, decyzja o samobójstwie staje się decyzją podjętą i konstytuuje człowieka który tę decyzję podjął; następuje albo oczekiwanie na trigger, albo na dostateczne znużenie (czymś) czy po prostu na odpowiednie okoliczności.

No dobrze, fajno, powiedziałeś nam tutej jakieś dyrdymały, ale co z tego wynika?

Ano: jest to niepoznany teren (albo moje google-fu jest za słabe), bo odpowiedzią na takie zachowania (tj podjęcie decyzji w warunkach prekognicji, co zasługuje wogle na osobne notké) może być jedynie mechanizm zastąpienia. Bo co innego.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Rozszerzona decyzja samobójcza

  1. To nie ma być broń boże żadna krytyka, pytam po prostu z niewiedzy, bo nie wiem, jak to jest. No więc zawsze wydawało mi się, że 1 i 2 i nawet 3 są normalne dla wszystkich. Dostrzegam je nie tylko u siebie, ale też w literaturze, począwszy od „porta semper aperta est”, które dostarczało mi niebywałego komfortu jeszcze w szkole podstawowej (a im bardziej oddalałem się od wtłuczonych mi do głowy zasad religijnych, tym większego), a skończywszy na opisie samobójstwa w cienkiej czerwonej linii (bodajże) i „podręczniku mądrości tego świata” Bocheńskiego, które sprawiły, że ostatecznie zaakceptowałem możliwość takiego rozwiązania (i bardzo mi to pomogło). Czy osoba cierpiąca na depresję ma to silniej / częściej, czy chodzi o to, że u niecierpiącego na depresję 1-3 nie przechodzą do realizacji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s